טיפוגרפיה - בחירה ושימוש נכון בפונטים

טיפוגרפיה היא האמנות והטכניקה של סידור ועיצוב טקסט. יצירת פונטים חדשים מתבצעת על ידי מעצבים גרפיים, טיפוגרפים וחובבי האות הכתובה.


לפונט הנבחר לשימוש בעבודת אמנות או עיצוב ישנו תפקיד חשוב בהעברת מסר לצופה מלבד המילים הכתובות: הפונט מעוצב כך שהוא מעורר במתבונן תחושות, רגשות ורעיונות מעבר למלל הרשום בו. על הפונט הנבחר להעביר את אותו המסר שהיצירה בה הוא מופיע מעבירה, ולא להפריע ולעורר תחושות סותרות או פשוט לא מתאימות. שימו לב למשל, כמה מוסיף פונט "אלסקה" של חברת פונטביט לתחושת השוקולד הנוזלי, ה"שמח" וה"טעים" יותר מאשר פונט "מרים" הנקי והפשוט שאינו מעביר תחושות אלו:

או כיצד מוסיף הפונט "סוגיארה" של פונטביט לאווירת המזרח הרחוק ולרצינות ומקצועיות העסק. לעומתו, הפונט "גוטמן יד" מייצר אווירה קלילה מדי ולא מקצועית, מה גם שאינו מרמז על האופי הסיני של המקום:

2

 הפונט "גוטמן קליגרף" מוסיף נופך מקראי-דתי לעיצוב ומכניס את הקורא לאווירת החג.  לעומתו הפונט "חיים" משדר כבדות ורצינות שאולי גם כן מתאים לטקסט מקראי אולם פחות חגיגי ותנ"כי. משמש (באופן אירוני) במודעות אבל, בלוגואים של חברות בניה ובלוקים וכו':

 3

מלבד בחירת הפונט עצמו ללוגו או לטקסט, כמעצבים עלינו להחליט על מיקום נכון והצגת הטקסט בתוך היצירה, שוב, בהתאם למסר שאנו רוצים להעביר. למשל בחירת צבע מתאים לאווירת העיצוב או מיקום הטקסט: בתחתית העמוד -  הדבר מייצר תחושת כבדות ורצינות. לעומת זאת, מיקום הטקסט בראש הדף - מייצר ריחוף וקלילות. 

מהיכן משיגים פונטים??

פונטים הינם יצירות גרפיות הנבנו בעמל רב. לפיכך, יש להשתמש בפונטים מורשים לשימוש בלבד. קיימות מספר הרשאות:
1. פונטים חינמיים – אלו הם פונטים המורשים לשימוש חופשי ולכל מטרה. כצפוי, קיימים רבים כאלו בשפה האנגלית אולם פחות בשפה העברית.
2. פונטים לשימוש אישי – אלו הם פונטים בהם תוכלו לעשות שימוש אישי בלבד, כלומר תוכלו להשתמש בהם לכל עבודה עליה לא קיבלתם גמול כספי.
3. פונטים הדורשים רשיון – אלו הם פונטים המותרים לשימוש רק ברשיון. בדרך כלל כאן נמצא את הפונטים המוצלחים ביותר. מעצבים העובדים עם פונטים כל יום, לרוב רוכשים חבילת פונטים המכילה כמה מאות של משקלים בסכום של כ-20-30 ש"ח למשקל. ברכישת פונט בודד, המחיר עשוי להיות 200-300 ש"ח.

פונטים חינמיים ולשימוש אישי:
• פונטים המגיעים עם מערכת הפעלה (לרוב windows) במחשב הביתי שלכם – שימוש חופשי, אישי ומסחרי.
freefonts.co.il מותרים לכל שימוש.
www.chezki.co.il/free-fonts מותרים לכל שימוש.
• פונטים מצוינים באנגלית:www.dafont.com וגם www.1001freefonts.com לשימוש אישי.

פונטים מסחריים:

קיימות מספר חברות בארץ המשווקות פונטים באופן מסחרי, הגדולות שבהן: פונטביט ומאסטרפונט. באתרי החברות תוכלו לחפש פונט לפי צורך או אפיון (למשל "הי-טק" " טבע" וכו') וכן תוכלו לבחור ב"הקלדה והשוואה" שם תוכלו להכניס טקסט ולראות כיצד יראה בכל פונט שתרצו. אם תהיו מעונינים ברכישת פונטים, אתם מוזמנים ליצור קשר עם החברות ולבקש שישלחו לכם את קטלוג הפונטים המודפס שלהם.

התקנת פונט:
זהו תהליך פשוט ביותר: נבחר בפונט שברצוננו להתקין, למשל את הפונט "אלף". לאחר שהורדנו את הפונט למחשב, נפתח את התיקייה ונמצא קובץ עם סיומת OTF או TTF. נפתח אותו ונלחץ INSTALL. כעת הקובץ מותקן במחשבכם ותוכלו להשתמש בו בכל התוכנות שבמחשבכם.

פונטים המיועדים למסך המחשב 

בפונטים המיועדים למסך המחשב, חשיבות הקריאות עולה על חשיבות בעיצוב (כיוון שחשוב שלגולש יהיה קל ונוח כמה שיותר לקרוא מבעד למסך). לפיכך, נפוץ השימוש בפונטים פשוטים יותר כגון אריאל או הפונט המודרני לטקסטים בעברית על גבי מסכים: אלף (בו נכתב טקסט זה) ודומים לו. חשוב לבחור פונט ללא סריפים (אותם "קישוטים" ותוספות לאותיות החסרים באריאל ובאלף). 

שימוש בפונטים בקבצים המיועדים לשליחה ושיתוף:
כאשר אנו משתמשים בפונט לטקסט שערכנו על גבי המחשב שלנו, לרבות קבצי word, מצגות power-point וקוד html לאתר שלנו, הפונט שבחרנו יראה רק במחשבים בהם הוא מותקן. לדוגמא, אם בחרתי להכין מסמך word ובו השתמשתי בפונט חלוצים - כשאשלח את המסמך לחבריי רק החברים שבמחשבם מותקן הפונט חלוצים יראו את המסמך כפי שהתכוונתי שיראה. השאר יראו את הטקסט בפונט ברירת המחדל שהוגדר. המצב דומה גם באתרי אינטרנט: אם הכנתי את עמודי האתר בפונט ייחודי, סביר שמעטים אכן יראו אותו כפי שהתכוונתי ורוב הגולשים יקבלו את הטקסטים שבאתר בפונט ברירת מחדל כלשהו, לרוב אריאל או ורדנה. לפיכך מומלץ מראש לעצב את הטקסטים בפונטים אלו הקיימים בכל מחשב.
אבל אם בכל זאת נרצה עיצוב ייחודי יותר עבור הטקסטים שלנו? בתוכנות עריכת הטקסטים כגון word, אותם חברים להם שלחנו את הקובץ מורידים אותו למחשבם האישי בכדי לקראו. נוכל להטמיע את הפונט בו השתמשנו בתוך הקובץ שלנו וכך החבר יקבל את המסמך עם הפונט בחבילה אחת! כך נוכל לוודא שהחבר יראה את הקובץ כפי שעיצבנו אותו. עם זאת שימו לב שהמשמעות היא עליה במשקל הקובץ, כיוון שהוא מכיל גם את הפונט. לקריאה נוספת ולהוראות על הטמעת פונטים במסמכים - לחץ כאן. 

שימוש בפונטים באינטרנט ו-Google fonts:

באינטרנט לעומת זאת המצב שונה מכיוון שהגולש אינו מוריד את הטקסטים למחשבו אלא קורא אותם על גבי האתר. כאן איננו יכולים "להכריחו" לקבל את הפונט למחשבו ועל כן הטקסטים יוצגו לו בפונט ברירת המחדל. פתרון מודרני לבעיה זו הוצע לא מזמן על ידי Google שפתחו שירות אחסון למספר פונטים בשרתיהם מהם יוכלו אתרי אינטרנט לשאוב את הגדרות הפונט ולהציגו לגולש. כך ניתן לעקוף את הבעיה והגולש יוכל לראות פונטים שאינם מותקנים במחשבו. בנתיים ישנם כמה מאות פונטים המוצעים על ידי Google אולם רובם בשפה האנגלית. בשפה העברית תוכלו למצוא את הפונט אלף, בו נעשה שימוש באתר זה למשל ומקנה לטקסטים בו תחושה שונה וייחודית יותר מאשר הפונט אריאל הרגיל.
לקריאה נוספת ולעיון בפונטים המוצעים על ידי Google (באנגלית) - לחץ כאן.

יצירת פונטים

בנוסף לכל אלו, ניתן לייצר פונט באופן עצמאי. למעשה כיום כל אחד יכול לייצר פונט משלו באמצעות תוכנה מתאימה ליצירת פונטים. רוצים לנסות? www.yourfonts.com

אמנות עם פונטים 

ישנם מעצבים ואמנים המשתמשים בטיפוגרפיה לשם יצירות אמנות המדהימות את המתבונן בעוצמת המסר! אמן מאוד מאוד מוצלח ומוכר בעולם העיצוב המודרני הוא סגמאייסטר:

45

לצפייה בעבודותיו הנהדרות בקרו באתרו - www.sagmeisterwalsh.com

לסיום, אני מקווה שהצלחתי לעורר בכם ענין בנושא טיפוגרפיה ובחירת פונטים לכתיבת טקסטים. אם יש לכם שאלות או שתרצו להתיעץ בנושא אתם מוזמנים ליצור קשר

 

Loading...
Loading...